Kedi ve Köpeği Birbirine Alıştırmak

Çoğu insanın gözdesi olan kedi ve köpeği birbirine alıştırmak oldukça zordur.Her iki canlı farklı özelliklere ve görünüşe sahip olsalar da çoğu insan için sevimlilik konusunda bir yarış halindelerdir. Aralarındaki rekabet bu yarıştan gelmese de evet aralarında bir rekabet var gibi gözükebilir. Kedi ve köpeği birbirine alıştırmanın zorluğu dostlarımız büyüdükçe artmaktadır. Araştırmalara göre ilk 2 ay içerisinde alıştırmak en kolay zamanlarındandır. Öncelikle bunların alışmasını kolaylığı dostumuzun yaşına, karakterine ve bizim çabamıza göre değişiklik gösterebilir. Sosyalizasyon denilen bir evre vardır dostlarımızda. Yavru oldukları zaman diliminin ilk 2 ayında çevresindeki her şeyi tanımlayıp alışmaya çalışırlar ve bu dönemde Kedi ve Köpek dostumuzu bir araya getirirsek birbirlerine alışması oldukça kolay olacaktır. Kedi ve köpeği birbirine alıştırmak için karşılaşma oldukça önemlidir. Herhangi bir ses veya ani hareket yapılmamalıdır. Köpek dostumuz oldukça hareketli ve oyun oynamak istediğinden dolayı kedi dostumuzu korkutacaktır. İlk karşılaşmada dikkat edilmesi gerekenlerden biri de köpek dostumuzun gözleri. Kediler köpeklerin oynamak için yaptığı hareketleri tehdit olarak görüp saldırabilirler ve gözlerine pati atmaları olasıdır. İlk eve geldikleri zaman aynı ortamlarda bulunması yanlış olacaktır. Her ikisinin de kendine ait ayrı bir alanı olması gereklidir ve ikisini ev içinde zorla bir araya getirmemek gerekir. Kendileri merak edip tanımak için yakınlaşacaklardır zaten ama o zamana kadar aralarında sürtüşmeler olacaktır. Kedi ve köpeği birbirine alıştırmada koku çok önemli bir rol oynamaktadır. Ne demişler “İnsanlar konuşa konuşa hayvanlar koklaşa koklaşa”. Bu konuda sizlere düşecek olan ise aynı eve geldikten 3-4 gün sonrasında dostlarımız eve neredeyse alışmış olacaklardır. Bu bağlamda bizim 2-3 günlük periyodlarla dostlarımızın kaplarını değiştirmemiz bu sürece yardımcı olacaktır. Birbirinin kokusuna alışmaları oldukça kolaylaşacaktır. Ama dikkat etmeniz gereken bir husus var. Bu kap değiştirme işlemini eve alıştıktan sonra yapmanız gerekmektedir. Eve alışmadan dostlarımızı aynı ortamda bulundurmanızda pek sağlıklı olmayacaktır, özellikle de yemek ve su kaplarını aynı ortamda bulundurmak bu süreci kötü etkilemektedir. Maalesef bazı köpek ırkların kedilerle yaşaması yaradılış bakımından pek mümkün değildir. Rottweiler ,Bozer, Jack Russel ,Doberman ,Bull Terrier ,diğer Terrier çeşitleri ve av köpekleri kedilerin hareketlerini hedef olarak algılar ve avlanma dürtüleri tetiklenir. Bu sebeplerden dolayı bu yukarıda yer verdiğimiz ırklarla kedilerin yaşaması pek tavsiye edilmiyor ama tabiki de bu alışamayacakları, beraber yaşayamayacakları anlamına gelmemektedir. Sadece alışmalarının oldukça zor olduğunu belirtmek istedik.
SOSYAL MEDYA
VETİPATİ VETERİNER KLİNİĞİ İstiklal Mah. Bağlar Cad. No: 18/1 Serdivan - Sakarya / Türkiye Tel: 0541 403 77 66 E-posta: nurhakvetipati@gmail.com Web: www.vetipati.com
Bu site Neta Website altyapısı ile hazırlanmıştır.
Daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
Bizi Arayın