Kedi ve Köpekler İçin Doğru Mama Seçimi

Evcil hayvan sahiplerini çok yakından ilgilendiren konuların başında mama seçimi gelir.


Doğru mama seçilmediği zamanlarda evcil hayvanlarımızda sağlık problemleri kendini göstermeye başlar. Bununla birlikte beklediğiniz o samimi tavırları da minik dostlarımızda göremeyebilirsiniz.

Pratik olarak her hayvan sahibi mama seçiminde nelere dikkat etmesi gerektiğini az-çok bilmekte. Ancak bunun da ötesinde olan “doğru mama seçimi” çoğu evcil hayvan sahibinin dikkat etmediği konular arasında. Hayvan bilimcileri ve uzmanlar; doğru bir mama seçiminin hayvan üzerinde fizyolojik ve biyolojik açıdan büyük olumlu etkiler bırakmasıyla birlikte bir de daha sevecen bir varlık haline gelmesini de etkiliyor. Her ne kadar basit bir şey gibi görünse de aslında kedi maması veya köpek maması seçerken çok fazla dikkat etmeniz gerekiyor.

Doğru mama seçimi için nelere dikkat etmem gerekiyor?
Doğru mama seçimi; öncelikle bilinen, tanınmış bir markayı takip etmekten geçer. Piyasada satılan çok sayıda evcil hayvan yemi ve maması satışını üstlenen markalar bulunmaktadır. Hepsi kendi üretimleri için “en iyisi” demeyi elbette ihmal etmeyeceklerdir. Zaten hangi ambalaja bakarsanız bakın iyi olduğunu ifade eden etiketler mutlaka bulunmaktadır. Ancak bunların hepsi için “kaliteli” demek çok doğru olmayacaktır. Bu nedenle bilinen bir markadan faydalanmanız en doğru adım olacaktır.

 Veterinerinizden mutlaka tavsiye alın
Bir mama seçerken vetipati olarak kesinlikle bir veterinerden veya daha önce evcil hayvan beslemiş birinden yardım almanızı öneririz. Çevrenizde evcil hayvan besleyen kimseler yoksa yapabileceğiniz en güzel şey internet sitelerinden, forumlardan veya sosyal medya sitelerinden evcil hayvan besleyenleri bulmak olacaktır. Kullanılan mamaların kalitesi hakkında yapılan yorumları değerlendirerek mama hakkında daha net karar verebilirsiniz. Sağlıklı koşullarda üretilen mamaların ne şekilde olduğu ile ilgili en net bilgiyi bu şekilde edinebilirsiniz.

Kedi mi besliyorsunuz yoksa köpek mi?

Kedi veya köpek sahiplerinin bilhassa dikkat etmeleri gereken en önemli konulardan biri de mamadır. Kedi maması seçimi yaparken kedinizin cinsine, ırkına ve yaşına göre değerlendirmede bulunmanız çok önemlidir. Bazı kediler her mamayı yemezler. Aynı şey köpekler için de geçerlidir. Bazı köpekler kuru mama severken bazıları da ıslatılmış mamayı daha çok tercih ederler.


Son olarak kedi ve köpek maması seçiminde dikkat ederken, ödül mamaları konularına da dikkat etmeniz gerekiyor. Ödül mamaları, eğitim süresi boyunca sahip olduğunuz minik dostunuzun daha eğitime daha meyilli olmasını sağlayacaktır.

Kediniz ve köpeğiniz için doğru mama seçimi konusunda size yardımcı olmak isteyen Vetipati ile iletişime geçebilirsiniz.

Kedi ve Köpekler İçin Doğru Mama Seçimi
Kedi ve Köpekler İçin Doğru Mama Seçimi
SOSYAL MEDYA
VETİPATİ VETERİNER KLİNİĞİ İstiklal Mah. Bağlar Cad. No: 18/1 Serdivan - Sakarya / Türkiye Tel: 0541 403 77 66 E-posta: nurhakvetipati@gmail.com Web: www.vetipati.com
Bu site Neta Website altyapısı ile hazırlanmıştır.
Daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
Bizi Arayın